EN
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

Fair Play Türkiye

26.3.2013

Fair Play'in Tarihi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 1981 yılında Uluslararası Fair Play Konseyi’ni (CIFP) tanıyıp onu bir kuruluşu olarak kabul etmesinden sonra Fair Play, IOC'ye bağlı Milli Olimpiyat Komiteleri'nce gündeme alındı. IOC'nin her komitede Fair Play ile ilgili bir komisyon kurulmasını tavsiye etmesi üzerine Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi de bu konuda çalışmalara başladı. 17 Kasım 1981'de Turgut Atakol'un başkanlığında toplanan TMOK yönetim kurulu, Fair Play Komisyonu'nu tespit etti. Bunlar Dr.Tarık Özerengin, Av. Merih Sezen, spor yazarı Doğan Koloğlu, Olimpiyat madalyalı atlet Ruhi Sarıalp ve uluslararası boks hakemi Ahmet Cömert olarak onaylandılar.

Komisyon Mayıs ayında Fair Play Ödülü olarak bir plaket ve diploma yapılmasına karar verdi. Yurt çapında araştırmalar yapan komisyon, Türkiye'deki ilk ödülü 1982 yılında İzmir’de Balkan Yelken Şampiyonası'nda Yunanlı rakibi yanlış yola sapınca onu uyaran sağır ve dilsiz yelkenci Varol Hepağuşlar'a verdi. Fair Play çalışmalarını yürüten bu komisyon 1983 yılında büyük bir başarıya imza attı. Konya Derbentspor'un kalecisi İsmet Karababa takımının küme düşmesi pahasına hakemin tereddütte kaldığı golü doğruluyarak Türkiye Fair Play Ödülü'ne değer görülürken, bisikletçi Ömer Ali Erikçi de Akdeniz turunda vitesi arızalanan Yunan rakibine bisikletini vermesi ile Fair Play Ödülü'nü kazandı. Türkiye ilk defa o yıl CIFP Dünya Fair Play Ödülü'ne her iki sporcuyu da aday gösterdi. CIFP konseyi ittifakla İsmet Karababa'yı Fair Play'in en büyük ödülüyle (Baron Pierre de Coubertin) onurlandırdı. Ömer Ali Erikçi de kutlama mektubu aldı. Paris'te yapılan törende İsmet Karababa'ya ödülü verildi. TMOK CIFP’e resmi üye oldu ve 1984 yılından itibaren aidat ödemeye başladı. 1985 yılından sonra Fair Play çalışmalarını Genel Sekreter Yardımcısı Av. Bülent Savcı yürüttü. Savcı'nın vefatından sonra Genel Sekreter Yardımcılığı’na gelen Türkay Peker Fair Play'den sorumlu oldu.

Atılım Yılı

1991 yılında Milli Olimpiyat Komitesi Çekoslovakya, Prag'da bir Fair Play toplantısı düzenledi. Bu toplantıya TMOK'dan Erdoğan Arıpınar ve Türkay Peker katıldılar. Toplantı dönüşünde Arıpınar ve Peker Türkiye'de Fair Play için bir yön çizilmesine karar verdiler, bir çalışma programı ve ödül statüsü hazırladılar. 20 Temmuz 1993’de Fair Play'e büyük destek veren Sinan Erdem’in başkanlığındaki TMOK yönetim kurulu bu statüyü onayladı ve Türkiye Fair Play Komisyonu kurulmuş oldu. Erdoğan Arıpınar başkanlığa getirilirken, Türkay Peker de asbaşkan oldu. Mayıs 1994'de Türkiye’nin ilk Fair Play kitabı Türkay Peker tarafından (Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak) hazırlandı ve yayınlandı. Bu sırada Avrupalı ülkeler bir Fair Play kuruluşu için hazırlık yapıyorlardı. 23 Ekim 1993'de Hollanda'nın Naarden kentinde Avrupa Fair Play Temsilcileri bir araya geldiler. Bu toplantıda Türkiye’yi Erdoğan Arıpınar ve TMOK yönetim kurulu üyesi Cevdet Bereket temsil ettiler. Toplantı sonunda Avrupa Fair Play Birliği'nin kurulmasına karar verildi. 1994‘ün Mayıs ayında İsviçre’nin Zürih kentinde FIFA Building Salonu’nda kurucular toplandı. Türkiye masasında Erdoğan Arıpınar ve Türkay Peker vardı. Kurucular Meclisi olarak görev yapan ülke temsilcileri EFPM( European Fair Play Movement) Avrupa Fair Play Birliği'nin statüsünü imzalardılar ve ilk yönetim kurulunu seçtiler. Kurulda EFPM’nin ikinci başkanlıklarına, Prof. Dr. Manfred Lammer (Almanya) ve Erdoğan Arıpınar (Türkiye) seçildiler. EFPM’nin 1995’de yapılacak ilk kongre ve semineri için aday olan Hırvatistan'ın Zagreb kentine karşı İstanbul oy çoğunluğu ile ev sahipliğini aldı ve EFPM nin 1. kongre ve semineri 1995 yılında İstanbul’da çok başarılı bir şekilde organize edildi.

1995'den sonra Türkiye EFPM yönetim kuruluna defalarca ev sahipliği yaptı. Fair Play komisyonu 1982'den bu yana verdiği üç grupdaki (Davranış Dalı, Kariyer Dalı, İletişim Dalı) ödüllerini spor alanında veriyordu. 1999'dan itibaren "Fair Play toplumun bir yaşam biçimidir" felsefesi ile ödülleri sportif ve toplumsal olarak iki grupta topladı. Böylece tüm Türkiye`de Fair Play'e uygun davrananları da ödüllendirmeye başladı. EFPM’nin yayın organı Play Fair Magazin'i ve web sitesi olan www. FairPlayeur.com adresli sitenin genel yayın müdürlüğünü TMOK başkan yardımcısı, Fair Play Konseyi başkanı Erdoğan Arıpınar yapmakta olup her iki yayın organı da Türkiye’de hazırlanmaktadır.

Dünya Fair Play Konseyi’nde halen Türkiye`den üç üye bulunmaktadır. TMOK eski başkanı Togay Bayatlı (AIPS Onursal Başkanı olarak),Erdoğan Arıpınar (Türkiye adına) ve Şenes Erzik (FIFA adına) görev yapmaktadırlar. Türkiye Fair Play Komisyonu’nun amblemi (Sana kırmızı kart göstermiyorum kalbimi veriyorum) anlamını taşıyan, içinde ay yıldız olan bir kart gösteren eldir. Sportif Fair Play Ödülü'nde bu heykel ve diploma, Toplumsal Fair Play Ödülü'nde ise dünya'yı kucaklayan erkek ve kadınların bulunduğu tunçtan bir heykel ile diploma, kazananlara üzerlerine adları yazılarak verilir. TMOK Fair Play Komisyonu her dört yılda bir seçilen, Türkiye'nin saygın spor adamlarından kurulu yirmi üyeden meydana gelir. Komisyon Fair Play çalışmalarını yürütür ve her yıl Fair Play Ödülü alacakları tespit eder.

 

Fair Play Komisyonu Üyeleri

 

Adı ve Soyadı Görevi
Perviz ARAN Komisyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi
Murat ÖZBAY Başkan
Doç. Dr. Bilge DONUK Sekreter
Erdoğan ARIPINAR Genel Koordinatör
Ali ABALI Üye
Mehmet ATALAY Üye
Kahraman BAPÇUM Üye
Semra DEMİRER Üye
Haldun DOMAÇ Üye
Avni ERBOY Üye
Alpaslan Baki ERTEKİN Üye
Dr. H. Kazım GEDİK Üye
Teoman GÜRAY Üye
Mine KASAPOĞLU Üye
Halit KIVANÇ Üye
Doğan ŞAHİN Üye
Yılmaz TOKATLI Üye
Remzi YILMAZ Üye

 


Yayınlarımız

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi - National Olympic Committee of Turkey
© 2013 Tüm Hakları Saklıdır