EN
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

Fair Play Nedir

23.3.2013

Fair Play; dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranıştır. Etik davranış, kuralları  her konuda dürüstlükle ve saygıyla uygulamak demektir. Fair Play ise tüm bunların üstünde kişisel çıkarları ve hırsları bastırarak yaşamda üstün insan ruhunu ortaya koymaktır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 1981 yılında Uluslararası Fair Play Konseyi’ni (CIFP) tanıyıp  onu bir kuruluşu olarak kabul etmesinden sonra Fair Play, IOC’ye bağlı Milli Olimpiyat Komitelerince gündeme alındı. 17 Kasım 1981 tarihinde Turgut Atakol’un başkanlığında  toplanan TMOK Yönetim Kurulu, ilk Fair Play Komisyonu’nu oluşturdu. TMOK o tarihten beri Fair Play olgusunun ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye Fair Play ödülleri vermekte, Fair Play’i toplumumuza bir yaşam tarzı olarak benimsetme yolunda çaba harcamaktadır. Bu konuda gerekli çalışmalar TMOK Fair Play Komisyonu tarafından yürütülmektedir.

TMOK, Türkiye’de Fair Play olgusunun yaygınlaştırılması amacıyla her yıl verdiği Fair Play Ödülleri ile Fair Play’i ülkemizde bir yaşam tarzı olarak benimsetmek yolunda katkıda bulunurken, Fair Play Karikatür yarışmasıyla gençlerin sanat ve spor işbirliği yoluyla Fair Play’i benimsemeleri için çalışmaktadır.

Fair Play ödülleri ülkemizde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nce her yıl Mayıs ayı içinde Olimpiyatevi’nde düzenlenen törenle verilir.  TMOK Fair Play Komisyonu’nca yürütülen çalışmalarda, yılın son ayında yurt çapında başlatılan taramalar Mart - Nisan aylarına kadar devam etmekte, Nisan ayında toplanan Büyük Jüri, ‘Sportif Davranış’, ‘Sportif Kariyer’ ve ‘Sportif Tanıtım’ dallarında Türkiye Fair Play Ödülleri’ni kazananları belirlemektedir.  ‘Büyük Ödül’, ‘Şeref Diploması’ ve ‘Kutlama Mektubu’ olarak dağıtılan ödüller, önceki yıllarda ‘Toplumsal’ ve ‘Sportif’ olarak iki kategoride sürdürülmüş olup, günümüzde ‘Sportif’ kategoride verilmektedir.

 

Türkiye Fair Play Ödülü’nü kazananlar arasından birçok isim, sergiledikleri davranışlar, yaptıkları çalışmalar ve verdikleri hizmetlerle Dünya Fair Play Konseyi ve Avrupa Fair Play Birliği tarafından da 1983 yılından bu yana Dünya ve Avrupa ödülleri ile onurlandırılmışlardır.

Türkiye'nin ilk Fair Play kitabı yayınlandı

Ülkemizde özellikle spor alanında kullanılan FAİR PLAY sözcüğü ile organizasyonları ilgili ilk kitap ÖTÜKEN yayınlarda yer aldı. Dünya Fair Play Konseyi Üyesi, Avrupa Fair Play Birliği 2nci Başkanı Erdoğan Arıpınar ve İstanbul Üniversitesi BEYSO Öğretim Görevlisi Yrd. Doçent Bilge Donuk tarafından hazırlanan kitap FAİR PLAY konusunda Türkiye de, Avrupa da ve Dünyadaki tüm çalışmaları ve organizasyonu kapsıyor. Kitapta ülkemizin ve dünyanın sayılı spor adamlarının FAİR PLAY konusunda görüşleri de yer alıyor. (Spor Yönetim ve Organizasyonlarında Etik Yaklaşımlar FAİR PLAY) adını taşıyan kitap BESYO'larda ders kitabı olacak nitelikte.


Yayınlarımız

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi - National Olympic Committee of Turkey
© 2013 Tüm Hakları Saklıdır