EN
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

Dünyada Fair Play

9.10.2015

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev CIFP ve EFPM Heyetlerini Kabul Etti

Müşterek kongreleri için Bakü’de bulunan Dünya Fair Play Konseyi (CIFP) Başkanı Dr. Jenö Kamuti ve Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Başkanı Christian Hindenberger, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede CIFP Konsey Üyesi ve EFPM Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar ile Azerbaycan Fair Play Konseyi Başkanı Hazar İsaev de hazır bulundu. Fair Play ile ilgili çeşitli konuların konuşulduğu buluşmada CIFP Başkanı Dr, Jenö Kamuti, Cumhurbaşkanı Aliyev’e Fair Play’e katkılarından dolayı altın onur madalyası takdim etti. EFPM Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar da TMOK’un Fair Play Kervanı projesiyle ilgili bilgi aktardı.


TMOK'un Fair Play Kervanı Projesi Macaristan ve Azerbeycan'a Örnek Oldu

TMOK Fair Play Komisyonu’nun 2014 yılında başlattığı ve birbuçuk yılda 11 üniversiteyi ziyaret eden Fair Play Kervanı etkinliği dış ülkelere de örnek oldu. Macaristan Fair Play Konseyi ile Azerbeycan Fair Play Konseyi, TMOK’tan projenin dosyasını talep ettiler. Macaristan CIFP Başkanı Dr. Jeno Kamuti ve Azerbeycan adına Milli Olimpiyat Komitesi 2. Başkanı ve Fair Play Konseyi başkanı Hazar İsaev, organizasyonu ülkelerinde Ekim ayından itibaren başlatacaklarını bildirdiler.


EFPM ve CIFP Heyetleri Müşterek Kongre İçin Bakü’de Toplandı

Fair Play’in dünyadaki en üst düzey iki kuruluşu olan Uluslararası Fair Play Konseyi (CIFP) ve Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) heyetleri, İstanbul ve Viyana’dan sonra 30 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplandı. 8-10 Ekim tarihleri arasında Bakü’de gerçekleştirilecek müşterek kongreyle ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında Azerbaycan Fair Play Komitesi Başkanı Hazar Isaev başkanlığında düzenlenen toplantıya; Kongre Direktörü Salhat Abbasova, Dış İlişkiler Müdürü İlhan Madatov, Spor Teşkilatı Başkanı Aydın Madatov ve üniversite yetkilileri ile birlikte CIFP’ten Başkan Dr. Jeno Kamuti, Muhasip Bert Van De filer, Albert Buisman, EFM’den Başkan Chistian Hinterberger, Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar, Miroslav Cerar, Muhasip üye Katerine Raczova ve İlim Komitesi’nden Steve Town katıldı. Toplantıda CIFP Başkanı Dr. Jeno Kamuti Azerbeycan Fair Play Komitesi Başkanı Hazar İsaev'e ‘Onur Madalyası’ taktı.


Fair Play’in Kalbi Bakü’de Atacak

İlk Avrupa Olimpiyat Oyunları’na 2015 yılında evsahipliği yapacak olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, 2014 Dünya Fair Play Konseyi (CIFP) ve 2015 Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) kongrelerine de ev sahipliği yapacak. CIFP Konsey Üyesi ve EFPM Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar 2013 Aralık ayında Bakü’de bir dizi temaslarda bulundu. Azerbaycan Milli Olimpiyat Komiteasi Başkan Yardımcısı ve Fair Play Konseyi Başkanı Başkanı Hazar İsayev ve Azerbaycan Olimpiyatı’nın iki numaralı ismi Cengiz Hüseyinzade’yi ziyaret eden Arıpınar daha sonra Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov tarafından kabul edildi. Bakü ziyareti sırasında tertiplenen Azerbaycan Fair Play Ödülleri törenine de katılan Erdoğan Arıpınar’a, Azerbaycan’a Fair Play konusunda sağladığı desteklerden ötürü şükran plaketi verildi.


EFPM, Viyana’daki Merkezinde İlk Toplantısını Yaptı

Yönetim merkezini Avusturya’nın başkenti Viyana’ya taşıyan Avrupa Fair Play Birliği (European Fair Play Movement) yönetim kurulu ilk toplantısını 8-10 Kasım 2013 tarihleri arasında Viyana Kummer Otelde yaptı. Christian Hinterberger’in başkanlığındaki toplantıda ilk olarak EFPM’nin amblemi nihai şeklini aldı. Kasım ayındaki 2014 Riga Kongresi ve 20. kuruluş yılı töreni detayları görüşüldü. Üyelere 20 kuruluş yıl dönümü için görevler verildi. Türkiye Fair Play Komisyonu’nun da ‘20 yılın Hikayesi’ adlı bir sergi hazırlamasına karar verildi. 2015 kongresi için aday kentler gündeme geldi. Bakü, Moskova ve Tel Aviv üzerinde konuşuldu. 2015 yılında ilk Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Bakü ile ilk görüşmenin yapılmasına ve Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar’ın bu görüşme için Bakü’ye gitmesine karar verildi. 2013 Kasım ayında Roma’da yapılacak EOC kongresinin izlenmesi, EYOF konusunda başkan Patric Hickey ile özel görüşme yapılması kararlaştırıldı. Yönetim kurulu, Katarina Rac’ın teklifi olan ‘Fair Play Meşalesi’ ödülünü onayladı. Buna ilişkin 18 yaş altı gençlere yönelik ödüllendirme uygun görüldü. Yeni yılda Mayıs ayında Riga’da toplanılması kabul edildi. EFPM’nin tek sponsoru Hacı Bekir’in EFPM’nin yeni bürosuna katkıda bulunduğu açıklandı. Kurul, Hacı Bekir Yönetim Kurulu Başkanı Doğam Şahin’e bir şükran mektubu yollama kararı aldı; ayrıca, Hacı Bekir müessesinin 140 yıl önce Viyana’daki Dünya Fuarı’nda kazandığı ilk madalya ve diploma için yapılacak anma törenine katılma kararı verdi.


Fenerbahçe U15 Takımı Dünya Gençlik Fair Play Ödülünü Kazandı

( CIFP ) Dünya Fair Play Konseyi 2013 yılının ilk toplantısını 11-13 Ocak tarihlerinde Budapeşte'de Helia otelde yaptı.Tüm aktif üyelerin katıldığı, 2 gün süren toplantının 2. gününde Dünya Fair Play ödülleri için yapılan toplantının ikinci bölümünde, IOC Başkanı Jacques Rogge tarafından konulan Dünya Gençlik Fair Play Ödülü için oylama yapıldı.Rakip takım 10 kişi kalınca TFF temsilcisine başvurarak kendi takımlarındanda bir oyuncu çıkartıp 10- 10 maça devam eden Fenerbahçe U 15 Futbol takımı ittifakla büyük ödüle layık görüldü. Fenerbahçe U15 Takımının ödülü 18 Eylülde Paris'teUNESCO merkezindeki 50. yıl şöleninde IOC başkanı tarafından verilecek.


Kahraman Bapçum Dünya Fair Play Ödülünü Kazandı

( CIFP ) Dünya Fair Play Konseyi 2013 yılının ilk toplantısını 11-13 Ocak tarihlerinde Budapeşte'de Helia otelde yaptı.Tüm aktif üyelerin katıldığı, 2 gün süren toplantının 2. gününde Dünya Fair Play ödülleri için yapılan toplantıda, Fair Play tanıtım dalında ünlü Türk spor yazarı Kahraman Bapçum'a Fair Play'e kalemi ve konuşmalarıyla verdiği destekten dolayı ittifakla Dünya Fair Play Şeref Diploması verilmesi kararlaştırıldı.

 

Spor A.Ş.'ye Avrupa Fair Play Ödülü

İtalya?nın Verona kentinde yapılan Avrupa Fair Play Birliği?nin (EFPM) 18. genel kurulunda, topluma ve gençliğe hizmetlerinden ötürü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ, Fair Play Şeref Diploması ödülüne değer bulundu.

 

2011 Dünya Fair Play Ödüllerini Kazananlar Açıklandı...

İNNSBRUCK 2011 Yılı CIFP Dünya Fair Play Ödüllerini Kazananlar açıklandı.

 

Ödüller söyle:

Davranış Dalı

Büyük Ödül (Baron de Coubertin) 
Erhan Yavuz (Jokey) Türkiye 
Şeref Diploması
Ivan Tkachenko(Buz Hokeyi) Rusya
Katrin Green( Atlet) Almanya 
Andy Schleck( Bisiklet) Lüksemburg 
Antonio J.Leal Pina( Eskrim) Venezuela
Kutlama Mektubu
Sebastian Heiland( Boks) Arjantin 
Turgay Bahadır( Futbolcu) Türkiye 

Tanıtım Dalı

Büyük Ödül (Baron de Coubertin) 
Erica Miklosa( Opera Sanatçısı) Macaristan 
Pal Szekeres( Eskrim) Macaristan 
Şeref Diploması 
Panathlon Wallonie-Brüksel( Belçika)
Kutlama Mektubu 
Hadi Saei(( Teakwando) İran

Karıyer Dalı

Büyük Ödül (Baron de Coubertin) 
Laura Vaca Hernandez(Yüzücü-Yönetici) Meksika 
Walter Kilger(Masa Tenisi-Tenis antrenörü) Almanya


Dünya Fair Play Ödülü Kazanan Türkler

 

Avrupa Fair Play Ödülü Kazanan Türkler

 

Yayınlarımız

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi - National Olympic Committee of Turkey
© 2013 Tüm Hakları Saklıdır